zastrzyki przeciwzakrzepowe clexane

Zastrzyki przeciwzakrzepowe – prosto do zdrowia

Jednymi z popularniejszych leków przeciwzakrzepowych są Fraxiparine, Clexane czy Fragmin. Ja używam tego pierwszego, ale wszystkie mają działanie przeciwzakrzepowe u osób długotrwale unieruchomionych i co ważne, dzięki nim szybciej schodzi opuchlizna. Nie będę rozpisywał się na temat samych właściwości leków bo są bez problemu dostępne w internecie np. tutaj. Więcej informacji i porad można też znaleźć na stronach producentów.

Jak robić zastrzyki przeciwzakrzepowe

Naturalnie często problemem jest same dawkowanie leku, które wstrzykuje się w fałd skóry brzucha w okolicach pępka. Mi pomógł fajny filmik na YT gdzie bohater sprawnie i bezboleśnie pokazuje jak to zrobić 🙂

Z takich ogólnych porad, które wskazują producenci opisywanych leków to warto obserwować skórę w miejscu w którym wstrzykuje się roztwór. Po kilkukrotnych dawkowaniach ja zauważyłem drobne posiniaczenia, ale to akurat normalne.

W pierwszej kolejności wypuszczamy pęcherzyk powietrza jeśli znajduje się w strzykawce. Warto też za każdym razem zmieniać miejsce wstrzykiwania – stronę od pępka. Przed nakłuciem przemywamy skórę gazikiem jałowym nasączonym alkoholem. Ale, nie przecieramy igły! Po wyciągnięciu igły po prostu puszczamy skórę luzem i dalej można chwilę przytrzymać miejsce wkłucia wacikiem z alkoholem. Ponoć zapobiega to powstawaniu siniaków, ale nie zawsze pomaga, szczególnie jak masz za sobą 20-30 codziennych zastrzyków.

Igła jest bardzo krótka i cienka i to naprawdę nie boli 🙂

 

 

 

To może Cię zainteresować:
http://www.sprawnymbyc.pl/jak-chodzic-o-kulach/
http://www.sprawnymbyc.pl/dieta-po-zlamaniu-kosci/

 

Grafika: www.sitebuilderreport.com/stock-up

9 komentarzy

 • Zbyszek 8 października 2017 at 21:03

  Ludzie czytajcie informacje dla pacjentów. Może być trudne ale próbujcie.
  Neoparin, w ulotce napisane wyraźnie – NIE NALEŻY USUWAĆ BANIECZKI POWIETRZA ZE STRZYKAWKI PRZED WSTRZYKNIĘCIEM.

  Reply
 • Arek 14 września 2017 at 14:24

  Pierwszy zastrzyk dziś za mną! 🙂 Wkłucie nie bolało. Jedynie później było nieprzyjemne uczucie rozchodzenia się płynu po tkankach, ale trwało to chwilę. Myślałem, że będzie gorzej 🙂

  Reply
  • bartek 18 września 2017 at 15:51

   Igła jest naprawdę mała. Powodzenia!

   Reply
 • Ariel 27 sierpnia 2017 at 21:22

  Ja dzis wziałem pierwsza dawkè leku,wyszedł mi bąbelek,moze dlatego ze zapomnialem wypuścić powietrze?

  Reply
  • bartek 8 września 2017 at 11:21

   Trudno powiedzieć, ale to też możliwe. Mnie najbardziej bolało przy wstrzykiwaniu samej końcówki – tam było też trochę powietrza.

   Reply
  • Ania 18 listopada 2017 at 16:05

   Nie należy wypuszczać bąbelki powietrza. Przekręcając ampułko-strzykawkę przy robieniu zastrzyku bąbelek powietrza przemieści się i w ten sposób podamy całą ilość leku a powietrze zostanie w igle i nie dotrze do tkanek

   Reply
 • Justyna 20 czerwca 2017 at 11:05

  Ja czuję drętwienie w miejscu zrobienia zastrzyku, ale pocieszam się „gdybym miała więcej tłuszczu to by nie bolało:):)”.

  Reply
  • bartek 10 lipca 2017 at 10:23

   Grunt to pozytywne nastawienie. Tak trzymać i powodzenia!

   Reply
 • Justy 25 sierpnia 2016 at 11:23

  Bralam je przez miesiac. nie dalam rady robic je sama i moj narzeczony musial mnie w tym wyreczac 🙂 glowa do gory, do wesela sie zagoi!

  Reply

Zostaw komentarz