Trzeba wiedzieć kiedy zwolnić

Dzisiejszy tekst piszę bez większego zastanowienia, na gorąco przelewając myśli na papier. Niestety powrót do regularnego biegania z coraz lepszym tempem i dystansami wydłuża się bardziej niż się spodziewałem. Po sobotnim biegu odczuwam ból w kostce, w tej gdzie była śruba. W takiej sytuacji moje plany biegowe muszą poczekać, a teraz trzeba się zająć tym, o co woła organizm.

W takich chwilach bardzo bym chciał mieć instrukcję, gotowy plan jak postępować z zakreślonym końcowym rezultatem (jeszcze lepiej z dokładnie określonym czasem 😉 ). Ktoś, kto by powiedział co robić, albo podzielił się swoim doświadczeniem po latach. Ale pewnie tego typu miejsca odwiedzane są przez osoby „w trakcie” problemów, a nie po.

Regularnie zacząłem biegać od początku września. Spokojnie, dwa razy w tygodniu z początkowym planem 20-25 minut nie patrząc na tempo. Truchtałem, czasami szybciej czasami wolniej, ale średnie tempo powyżej 6 min to nie jest to, co było wcześniej. Ogólnie wszystko szło dobrze, choć odczuwałem, że noga w okolicach kostki i zgięcia stopy, bywa zmęczona. Tym razem z samego rana poszedłem biegać, bez jakiegoś przygotowania czy rozciągania, bo przecież to nie jest tempo na takie przygotowania… A jednak. Ból pojawił się zaraz po powrocie do domu, a w ciągu dnia momentami trudno mi było obciążać nogę.

W czym tkwił błąd? Nie mam pojęcia. Być może brak rozgrzania się (nogi), szczególnie przed biegiem z samego rana. Zbyt częste treningi? Za szybki wzrost intensywności? Czy po prostu za wcześnie na bieganie? Trudno jest mi teraz to ocenić. Być może wszystko po części. Musiałem więc przystopować. Kostka nadal boli więc przesiadłem się na rower. Ponoć jazda na rowerze i basen to idealne aktywności dla tych co mieli złamaną nogę.

Najważniejsze to słuchać własnego organizmu. W moim przypadku muszę bardziej przyłożyć się do ćwiczeń rehabilitacyjnych w domu. Rozciąganie, stabilizacja, wzmacnianie i rolowanie. Nie wszystko jest przyjemne, a rutyna szybko nudzi i chce się więcej. Ale trzeba wiedzieć kiedy też zwolnić.

Brak

Zostaw komentarz