Kiedy usuwać śrubę po złamaniu

Dziś trochę na temat kiedy należy usunąć śrubę po złamaniu. Jestem już kilka dni po zabiegu usunięcia śruby z kostki. Nie przypuszczałem, że jest taka duża – dokładnie 6 cm 🙂 Samo wyjęcie nie jest bolące. Najwięcej czuje się przy znieczuleniu i zszywaniu. Ważniejsze są inne fakty o których się dowiedziałem przy okazji i o które warto zadbać w podobnej sytuacji.

Zabieg usunięcia śruby mogę opisać w kilku słowach. Na początek zastrzyk ogólny mający właściwości przeciwbólowe i uspokajające. Po kilkunastu minutach dostajemy kolejne znieczulenie miejscowe i od tego momentu wszystko się zaczyna. Całość zabiegu wraz z nacięciem, przygotowaniem i wyciągnięciem śrub trwa około godziny, jest całkowicie bezbolesny i na to warto się właśnie nastawiać.

To co jest szczególnie istotne co chcę dziś napisać to jaki typ metalu mamy w sobie i czas jego wyciągnięcia. Jak pisałem w poprzednich wpisach konsultowałem się z kilkoma lekarzami w mojej sprawie. Ortopeda na podstawie zdjęcia rentgenowskiego może przede wszystkim ocenić jakość zespolenia złamania oraz aktualny stan zrostu. To czego nie ma możliwości oceny to rodzaj śruby, co okazało się być bardzo ważne.

Po pierwsze dowiedziałem się, że typ śruby który został wykorzystany w moim przypadku już od dawna nie stosuje się w wielu ośrodkach ortopedycznych. Nie mam wiedzy na temat szczegółowych specyfikacji natomiast zapamiętałem, że w głównej mierze nowy typ śrub jest bardziej elastyczny i pozwala na większą ruchomość w stawie.

Po drugie czas wyjęcia śruby. Najlepiej zrobić to już po 12 tygodniach od operacji, maksymalnie po 3 miesiącach. U mnie wyjęcie nastąpiło po ponad 5 miesiącach, a gdybym sam o to nie zadbał to w szpitalu w którym składali mi kostkę termin miałbym dopiero za kolejne 2,5 miesiąca. Z tego też powodu jest wysokie ryzyko, że nie odzyskam całkowitej ruchomości. Na razie widzę ubytki dosyć małe, ale jednak są mocno wyczuwalne przy próbach zgięć.

Jakie wnioski i rady warto wyciągnąć z tego przykładu? Należy dokładnie dowiedzieć się od ortopedy, który przeprowadził operację jaki typ zespolenia zastosował. Z tą informacją warto skonsultować się u innego specjalisty i samemu zadbać o termin wyciągnięcia śrub. Same druty (groty Kirschnera) nie mają tu znaczenia. Najważniejsze są te duże śruby, które mogą istotnie wpłynąć na ruchomość.

Nie chcę już komentować sposób leczenia nieświadomych pacjentów w niektórych szpitalach. Złożenie złamania zostało wykonane bardzo dobrze, natomiast dalsze prowadzenie pacjetna pozostawia wiele wątpliwości. Dodam tylko, że nie jestem specjalistą, opisuję moją sytuację i każdy inny przypadek to indywidualna kwestia. Moja wiedza jest zbyt ograniczona i nie należy sugerować się tylko moimi opiniami.

Brak

Zostaw komentarz